روش صحیح شستشوی نما

قطعا زیبایی همواره با آراستگی و نظافت همراه هست و این دو کنار همدیگه به تکامل رسیده و جلوه‌گر می‌شن. حتما شما هم ساختمان‌های زیبای زیادی رو در سطح شهر مشاهده کردین که به سبب شستشوی نما ظاهری آراسته پیدا کردن و توجه همه رو به خودشون جلب می‌کنن.

نماهایی که به سبب آلودگی و گردوغبار هوای شهرها به ويژه توی کلان شهر‌ها که به سبب دود ماشین‌های زیاد و ترافیک‌های سنگین، همه جا تیره و تار شدن و دیگه اون زیبایی و چشم نوازی سابق رو ندارن، یا ساختمان‌هایی که با وجود طراحی عالی توی نما، مدت‌هاست که به اون‌ها رسیدگی نشده، همگی نیازمند شستوشوی حرفه‌ای و کاملی هستن که بتونه ظاهر اولیه رو بهشون برگردونه و دوباره سبب درخشش و زیبایی نما بشه.

شاید فکر کنین که شستشوی نما کار بیهوده‌ای هست تا وقتی که دوباره دچار آلودگی بشه؛ اما لازم به ذکر هست که این آلودگی‌ها و غبار‌هایی که روی نمای ساختمان نشستن و اون رو کثیف کردن، برای یک یا دو روز نیستن، بلکه در طول سال رخ می‌دن که باید با تمیز کردن و شستشوی مناسب از بین برن و دوباره در مسیر نو بودن و برق زدن قرار بگیرن.

چرا شستشوی نما ؟

مسئله پاکیزگی نما فقط برای نماهایی که دارای سنگ روشن هستن، نیست؛ بلکه نماهایی که از سنگ‌های تیره و خاکستری در ساختار اون‌ها به کار رفته و به طور کلی طیف روشنی ندارن هم باید شسته بشن. مسئله رنگ توی نماها معنایی نداره. حتی در بعضی از مواقع نماهایی که تیره‌تر کار شدن به نسبت نماهای روشن، گردوغبار رو بیشتر و واضح‌تر نمایان می‌کنن و کثیفی‌ها به راحتی توشون قابل تشخیص هست. دلیل این عامل به سبب توجه بیشتری هست که نماهای تیره به خودشون جلب می‌کنن؛ چون اکثر ساختمان‌های شهر‌ها معمولا نماهایی با طیف کرم رنگ یا سفید دارن که زیاد به چشم نمیان و به همین خاطر وقتی بین این همه یک نواختی یک نمای تیره، به رنگ مشکی دیده می‌شه، انتظار میره که جلب توجه کنه. اگه شستشوی نما برای این سبک از نماها انجام بشه، براقی و درخششون هم می‌تونه توی جلوه دادنشون تاثیر بیشتری بزاره که با وجود کثیفی‌ها و آلودگی نمی‌شه اون زیبایی رو مشاهده کرد.

در همین جهت افراد باید نسبت به تمیزی و نظافت نمای ساختمان‌ها اهمیت بدن تا بتونن بهتر طراحی‌هایی رو که توی نماها هستن رو جلوه بدن و ساختمانشون رو نو و تازه کنن.

اگر شما هم به دنبال راهی برای جلوه دادن به نما و شستشوی نمای ساختمان خودتون هستین، می‌تونین در ادامه این مقاله با ما همراه باشین تا بیشتر در رابطه با این موضوع اطلاعات کسب کنین.

انواع روش‌های شستشوی نما

از اونجایی که شستشوی نما اهمیت زیادی برای افرادی داره که می‌خوان ساختمان‌ خودشون رو بهتر جلوه بدن، روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود داره تا این دسته از افراد بتونن بهترین گزینه رو که به نظرشون می‌تونه برای نمای ساختمانشون بهتر باشه، انتخاب کنن و ساختمان خوشون رو تازه و تمیز کنن.

روش‌های مختلف شستشوی نما به مسائل مختلفی بستگی داره که باید این روش براساس این مسائل انتخاب و انجام بشه. هر کاری برای خودش از قوانین و نکات مهمی برخوردار هست که نمی‌تونیم بدون در نظر گرفتن این نکات، کار‌ها رو بهتر و درست‌تر انجام بدیم. رعایت همین نکات هست که سبب نتیجه‌های عالی می‌شه و ارزش کار رو بالا می‌بره.

روش‌های شستشوی نما هم از همین قاعده کلی پیروی می‌کنن و نمی‌تونین همه نماها رو به یک شکل و یک روش واحد بشورین. قواعد خاصی که باید توی شستشوی نما بهشون توجه بشه کم نیستن ولی از جهت دیگه، این قواعد بسیار قابل فهم و درک هستن؛ یعنی افراد خودشون هم به این درک می‌رسن که هر روش شستشویی برای هر نمایی مناسب و کاربردی نیست و نمی‌تونه نتایج خوب و یکسانی رو داشته باشه.

به عنوان مثال فرض کنین که قصد دارین نمای ساختمان بلندی رو بشورین که چندین طبقه هست؛ توی همچین نمایی نمی‌تونین به یک شلنگ، تی و مواد شستشو اکتفا کنین و ادعا داشته باشین که می‌تونین کل نما رو با همون شلنگ و تی، تمیز بشورین! یا اینکه تصور کنین نمای ساختمان شما تزئینات ظریف و پیچیده رو توی خودش داره و هر قسمتش به صورتی خاص و جذاب نماکاری شده که از تو رفتگی‌ها و برآمدگی‌های ریز و درشتی ساخته شده؛ توی چنین سبک نماهایی هم نمیشه از هر وسیله‌ای استفاده کرد و انتظار براقی و تمیزی زیادی رو داشت.

توقع شما از تمیزی نما باید بر حسب میزان توجهی که به نکات شستشوی نما دارین باشه، چرا که هر نمایی متفاوت هست و باید به همون میزان متفاوت شستشو بشه.

با توجه به اونچه که تا الان گفته شد، نماهای ساختمان‌ها، برحسب بلندی و ظرافت به چهار دسته تقسیم می‌شن، که این چهار دسته شامل:

  • ساختمان‌های بلند و مرتفع
  • ساختمان‌های کوتاه (خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌های دو یا سه طبقه)
  • ساختمان‌هایی با نمای ظریف و پر از پیچیدگی‌
  • ساختمان‌هایی با نمای ساده و صاف

برای هر یک از این ساختمان‌ها باید روش‌ خاصی از نماشویی به کار بره تا نتیجه دلخواه حاصل بشه و ساختمان به زیبایی و پاکیزگی موردانتظار جلوه کنه. گاهی افراد بدون توجه به این مسائل اقدام به شستن نمای ساختمان می‌کنن که به سبب عدم رعایت نکات، نمای ساختمان نه تنها تمیز و براق نمی‌شه، بلکه بعضی از قسمت‌ها که گردوغبار به صورت پنهان درونشون رو پر کرده، روی سطح نمایان شده و سبب کثیف‌تر جلوه کردن نما می‌شن.

درباره این نکات به طور کامل توضیح خواهیم داد تا نسبت به اون‌ها آگاهی کاملی پیدا کنین.

شستشوی نما بدون داربست

به دلیل اهمیت زیاد پاکیزگی و نظافت نمای ساختمان‌، راه و روش‌های مختلفی برای این کار وجود داره که هر کدوم به یک شکل انجام می‌شن، تا نماهای مختلف رو تمیز و شفاف کنن. از جمله این راه و روش‌ها، شستشوی نمای ساختمان با استفاده از داربست هست. اینکار نیاز به زحمت و فعالیت زیادی داره؛ به همین دلیل افراد به دنبال راه‌های شستشوی نما بدون استفاده از داربست هستن‌. علت اینکه افراد از داربست زدن دوری می‌کنن، سختی و زحمتی هست که این سبک از شستشوی نما با خودش به همراه‌ داره.

جدای از بحث زحمت و سختی توی کار با داربست، مسئله‌ ارتفاع هم مطرح هست که باعث میشه افراد برای ایمنی هم که شده اینکار رو انجام ندن و سراغ روش‌های بهتر دیگه‌ای برن که هم ایمن‌تر هستن و هم به زحمت و تلاش کمتری نیاز دارن ولی به خوبی سبب تمیزی نمای ساختمان می‌شن؛ به علاوه لازم به ذکره که با شستشوی نما با روش‌های دیگه، نیازی به هزینه داربست نیست و به لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه هستن.

منظور از ایمنی، این هست که وقتی به ساختمان بلندی برای شستشوی نما، داربست زده می‌شه، خطرات زیادی افراد رو تهدید می‌کنن و هر اتفاق کوچیکی می‌تونه به تهدید بزرگ برای این افراد تبدیل بشه.

گذشته از اون، ساختمان‌هایی که ارتفاع کمی دارن، نیازی به شستشوی نما با استفاده از داربست ندارن و داربست به گونه‌ای تنها یک هزینه اضافی برای صاحبان چنین ساختمان‌هایی هست که ارتفاع چندانی ندارن.

به خاطر همین مسائل افراد به دنبال شیوه‌های کم خطر‌تر و بهینه‌تری برای شستشوی نمای ساختمان هستن، که روش‌های مختلفی هم برای اینکار وجود داره و با توجه به نوع ساختمان انتخاب می‌شه.

استفاده از داربست با توجه به شرایط و نکاتی که گفته شد، نمی‌تونه گزینه خوبی برای شستشوی نما باشه و باید راه‌های متناسب با ساختمان رو امتحان کرد تا به نتیجه درست و دلخواه رسید. هر نمایی ویژگی‌ها و شرایط خاص و منحصر به فرد خودش رو داره که نمی‌تونین با هر روشی اقدام به تمیزی و شستشوی نمای ساختمان خودتون کنین. از اونجایی که نظافت ظاهری تاثیر زیادی روی افراد می‌ذاره، شستشوی نما برای افرادی که می‌خوان ساختمان خودشون رو به فروش بذارن، می‌تونه کمک خیلی بزرگی به حساب بیاد و توجه افراد خریدار رو به سمت ساختمان جلب کنه؛ با توجه به این مسئله نباید نسبت به ظاهر و نمای ساختمان خوتون بی‌توجه باشین. پس باید از راه درست وارد عمل بشین تا زیبایی رو به ساختمان خودتون هدیه کنین.

شستشوی نما با دستگاه واترجت

همونطور که گفته شد نمی‌شه نسبت به نما و ظاهر ساختمان بی‌تفاوت بود و اهمیتی بهش نداد‌. نماشویی، ظاهر ساختمان رو به بهترین شکل ممکن جلوه می‌ده و سبب تاثیر روی روحیه و نگاه افراد دیگه می‌شه‌. شاید جالب باشه که بدونین، وقتی شما ساختمان خودتون رو نماشویی می‌کنین، افراد دیگه توی خیابون از اون تاثیر پذیرفته و اون‌ها هم اقدام به این کار می‌کنن، اینطوری بعد از مدتی می‌بینین که همه ساختمان‌های محله شما تمیز شده و ظاهر زیبا و دلبازی به منطقه شما بخشیده.

عده‌ای فکر می‌کنن که اگه ساختمان خودشون رو نماشویی کنن، بین ساختمان‌های دیگه که نماشویی نکردن، جلوه بدی پیدا می‌کنه، چرا که تنها ساختمان‌ اون‌ها هست که تمیزه و برق می‌زنه! اما این فکر کاملا اشتباه هست؛ چرا که پاکیزگی خاصیت واگیردار بودن داره و همین افراد که اینطوری فک می‌کنن، اونایی هستن که اگه صاحبان ساختمان‌های دیگه‌ای اینکار رو انجام بدن، اون افراد هم به سرعت اقدام می‌کنن.

شستشوی نما با دستگاه واترجت از جمله روش‌هایی هست که علاوه بر راحتی، خیلی خوب نما‌ها رو تمیز و درخشان می‌کنه. قطعا واترجت رو قبلا هم توی کارواش‌ها دیدین. این واترجت‌ها به خاطر فشار بالایی که آب زمان خروج از اون‌ها داره، نما رو کاملا تمیز می‌کنن و کثیفی‌ها و آلودگی‌ها رو پاک می‌کنن. از مهم‌ترین مزایای واترجت‌ها این هست که مصرف آب در اون‌ها کمتر و بهینه‌تر هست و نیازی به میزان زیادی آب ندارن، به همین خاطر گزینه‌ بسیار مناسبی برای شستشوی نماهایی هست که مدت‌ها تمیز نشدن و گردوغبار بسیار زیادی روشون نشسته.

با واترجت حتی نماهایی که پیچیدگی‌های زیادی دارن و تزئینات بسیاری روشون کار شده هم به خوبی تمیز شده و تمامی آلودگی‌های بین سطوح با فشار زیاد آب از بین رفته و تمیز می‌شن.

استفاده از واترجت برای شستشوی نما گزینه خیلی خوبی برای کسانی هست که اهمیت زیادی به تمیزی و براقی می‌دن و دوست دارن سنگ نمای ساختمان کاملا بدرخشه و تمیز باشه.

سرعت کار و شستشوی نمای ساختمان با استفاده از واترجت به نسبت دیگر روش‌های شستشوی نمای ساختمان بیشتر هست و همین مورد سبب می‌شه که افراد زیادی به این روش روی بیارن تا زمان کمتری صرف اینکار بشه. همچنين به دلیل فشار بسیار زیادی که آب با استفاده از واترجت پیدا می‌کنه، می‌تونه کثیفی‌های چسبنده‌ای رو که به سطح نمای ساختمان چسبیده و ظاهر زشتی رو به وجود آوردن هم جدا کنه و ردشون رو از بین ببره.

شما هم می‌تونین برای نماشویی ساختمان خودتون با واترجت اقدام کنید تا تمیزی و پاکیزگی از هر آلودگی را در نمای ساختمان خودتون تجربه کنین.

شستشوی نما با طناب

شستشوی نما با طناب از دیگر روش‌های شستشوی نما هست که توی این شیوه فردی که نماشویی رو انجام می‌ده، با استفاده از طناب، از بالای ساختمان آویز شده و سطح ساختمان رو تمیز می‌کنه.

این سبک از شستشوی نما، برای ساختمان‌های شیشه‌ای که ارتفاع بسیاری دارن بیشتر به کار می‌ره؛ چون نمی‌شه چنین ساختمان‌هایی رو با هر روشی شستشو داد و تمیز کرد و باید به ارتفاع اون‌ها توجه داشت. ارتفاع زیاد رو نمی‌شه با استفاده از واترجت شستشو داد و تمام نما رو تمیز و شفاف کرد. استفاده از طناب برای شستشوی نمای این چنین ساختمان‌هایی بهترین گزینه برای داشتن نمایی تمیز و براق هست.

شاید نسبت به ایمنی فردی که نمای ساختمان رو شستشو می‌ده، دید خوبی نداشته باشین، اما لازم به ذکره که این افراد با استفاده از کمربند‌ ایمنی مخصوص به اینکار وارد عمل می‌شن و از طناب مخصوص و مقاومی برای نگهداری اون‌ها استفاده می‌شه، به علاوه خودشون نسبت به اینکار تبحر دارن و کاملا آگاه هستن که چیکار باید بکنن. بنابر‌این نیازی به نگرانی نیست و امنیت تضمین شده و مطمئن هست.

این روش از شستشوی نما بیشتر برای آپارتمان‌های چندین طبقه و مجتمع‌های مسکونی یا حتی مراکز خرید و اداره‌جات، بیمارستان‌ها و پاساژ‌های چند طبقه‌ای به کار می‌ره تا نمای ساختمان بهتر و تمیزتر جلوه کنه.

به علاوه تمیزی نمای ساختمان و پنجره‌ها با هم انجام می‌شه که به همین سبب پنجره‌هایی که امکان تمیز کردن اون‌ها از داخل وجود نداره، به طور کامل برق زده و پاکیزه می‌شن، که در این صورت میزان نور رسانی به داخل اتاق یا منزل، بیشتر و بهتر خواهد شد.

شستشوی نما با استفاده از طناب بهترین راه‌حل برای مراکز بزرگ در داخل شهر هست تا این مراکز بیشتر جلوه کنن و توجه افراد رو به خودشون جلب کنن. قطعا پاکیزگی تاثیر زیادی روی نظر افراد می‌ذاره و در صورتی که یک مرکز خرید به خوبی تمیز نباشه و توجه دیگران را به خود جلب نکنه، نمی‌تونه مشتری‌های زیادی رو به خودش جذب کنه و این مغازه دار‌ها هستن که نباید اجازه چنین اتفاقی رو بدن. توجه افراد، تاثیر زیادی روی میزان فروش فروشندگان و مغازه‌داران داره و به همین سبب نباید از پاکیزگی مراکز خرید و پاساژ‌ها غافل شد.

هزینه شستشوی نما

هزینه شستشوی نما، با توجه به اونچه در رابطه با نحوه و چگونگی شستشوی نما و نماشویی گفته شد متفاوت هست و نمی‌شه قیمت واحدی رو بهش اختصاص داد. منظور از قیمت واحد این هست که یک قیمت مشخص برای تمامی نما‌ها وجود نداره و این قیمت از یک نما به نمای دیگه متغیره و به عوامل مختلفی بستگی داره که همه این عوامل توی تعیین میزان و رنج قیمت برای هزینه شستشوی نما نقش دارن و نمی‌شه روی هیچ کدوم از اون‌ها چشم بست و نسبت بهش بی‌توجه بود‌.

در رابطه با روش‌های شستشوی نما که وابسته به نوع و شکل ساختمان‌ بودن صحبت کردیم و گفتیم که نوع نماشویی با نوع ساختمان تعیین می‌شه و نمی‌تونین هر ساختمانی رو به هر روشی تمیز کرد و نماشویی کرد.

همین مورد دقیقا توی مسئله هزینه شستشوی نما هم مشاهده می‌شه و امکانش نیست که برای شستشوی نمای هر ساختمانی یک قیمت مشخص گذاشت؛ چرا که بسته به نوع ساختمان، نوع شستشو متفاوت بوده و در نتیجه میزان هزینه هم متفاوت از ساختمان‌های دیگه هست.

این موضوع که هر ساختمانی که مرتفع‌تر باشه، زحمت شستشوی بیشتری داره و نوع شستشوی نما متفاوت از بقیه ساختمان‌ها هست هم باید در نظر گرفته بشه. به گونه‌ای که ساختمان‌های بلند‌تر، هزینه بیشتری برای شستشوی نما نیاز دارن، به نسبت ساختمان‌هایی با ارتفاع کمتر و کوتاه‌تر.

همین مسئله توی موضوع ظریف‌کاری‌های بنا هم صدق می‌کنه، که توی هیچ ساختمانی مشابه نیست و نمیشه از سختی که توی شستشوی نما به وجود میاره چشم پوشی کرد و نادیده گرفت. ممکن هست یک ساختمان هم خیلی بلند و مرتفع باشه، هم ظرافت و پیچیدگی‌های بیشتری توی نمای خودش داشته باشه و از قضا کثیف‌تر و آلوده‌تر هم باشه؛ در مقابل هم یک ساختمان ویلایی، با نمای سنگ مرمر سفید که هیچ تزیین و طراحی خاصی توش به کار نرفته باشه، وجود داشته باشه که نسبت به ساختمان بلند، تمیزتر باشه و اونقدر آلوده نباشه که رنگ نما تغییر کرده باشه؛ حالا صاحبان هر دو ساختمان قصد دارن نماشویی انجام بدن؛ با توجه به اونچه که گفته شد، به نظر شما آیا این کار اخلاقی هست که هر دو نما به یک اندازه برای شستشو هزینه داشته باشه؟

قطعا خیر. چرا که زحمتی که برای هر کدوم کشیده می‌شه تا تمیز و براق بشن، متفاوت و غیرقابل مقایسه هست. از همین جهت نمی‌شه برای همه نماها یک قیمت تعریف کرد.

مزایای شستشوی نما

در رابطه با شستشوی نمای ساختمان توضیح‌های خیلی زیادی ارائه شد که درباره نحوه و چگونگی انجام اینکار بود، حالا زمان اون رسیده که در مورد مزایایی که شستشوی نمای ساختمان با خودش به همراه‌ داره صحبت کنیم.

شستشوی نما قطعا عامل زیبا جلوه دادن ساختمان شما هست که توجه افراد رو به ساختمان شما جلب می‌کنه. اهمیت بالایی که شستشوی نما داره، این هست که منظره و ظاهر محله یا خیابون رو زیبا و خیره کننده می‌کنه. قطعا همه افراد از پاکیزگی خوششون میاد و دوست دارن که در محیطی تمیز زندگی کنن. با شستشوی نما‌های ساختمان‌ها همه افراد می‌تونن از زندگی کردن توی ساختمان‌های تمیز لذت ببرن.

شستشوی نما همونطور که گفته شد برای مراکز بزرگ و عمومی خیلی مهم و حیاطی هست و به شکلی می‌تونه رو انتخاب افراد تاثیر مثبت بذاره. پس نباید نسبت به این مسئله بی‌تفاوت بود و هیچ اقدامی انجام نداد.

ظاهر شهر با نماها‌ی ساختما‌ن‌ها شکل می‌گیره و ساختمان‌ها با نما‌های مختلف هستن که ظاهر یک شهر رو به وجود میارن و افراد برحسب همین ظاهر شهرها و محله‌های مختلف رو می‌شناسن، خوبه که با تمیزی و شستشوی نمای ساختمان‌ها یک ظاهر خوب و به یاد ماندنی از محله، خیابون یا شهر خودتون به جا بزارین.

مسئله کثیفی و آلودگی‌ حاصل از گردوغبار روی سطح نمای ساختمان‌ها به هوای شهر بستگی داره و آلودگی‌های هوا که به خاطر دود ماشین‌های زیاد و ترافیک‌ها به وجود میاد که هیچ کدوم از این موارد توی کثیف و زشت جلوه دادن نمای ساختمان شما بی‌تاثیر نیستن. پس افرادی که توی کلان شهرها زندگی می‌کنن باید بیشتر نسبت به این مسئله پیگیر باشن و برای شستشوی نمای ساختمان خودشون اقدام کنن.

اماکنی مثل هتل‌ها که نظافت اولویت اول مسافران برای رزرو اتاق هست، نباید شستشوی نمای ساختمان رو یک مسئله بی‌اهمیت در نظر بگیرن و برای کسب‌و‌کار و مشتری مداری هم که شده باید نسبت به این مسئله جدی باشن. نماشویی ساختمان باعث افزایش مشتری‌های یک هتل یا هر مکان عمومی دیگه می‌شه.

با توجه به اونچه که درباره مزایای نماشویی ساختمان گفته شد، می‌شه گفت که اینکار باید به یکی از مهم‌ترین اقدامات برای رعایت نظافت منازل و یا ساختمان‌های مربوط به اماکن عمومی‌‌، تبدیل بشه تا شهر جلوه بهتر و زیباتری پیدا کنه.

شستشوی نمای ساختمان

شستشوی نما یک امر بسیار مفید برای ساختمان‌هایی هست که نماهای خیلی مجللی دارن و با وجود آلودگی‌ها هست که این زیبایی‌ها قابل رویت نیستن‌. با استفاده از نماشویی همه تزئینات بنا به چشم اومده و جلوه‌گر می‌شن. گاها افراد با صرف نظر از اهمیت پاکیزگی، نسبت به این مسائل اقدامی نمی‌کنن. با نشستن و امتناع از پاکیزگی نما روند فرسودگی سنگ بنا به سبب عوامل محیطی بیشتر شده و هزینه‌های زیادی رو به جای می‌‌ذارد.

توصیه می‌شه نسبت به مسائل نظافتی جدی باشین تا تاثیر مثبت روی نظر دیگران بذارین. هیچ شخصی از آلودگی و کثیفی بنا خوشحال نمی‌شه و به همین سبب به دنبال مکان‌ها و مراکز خرید پاکیزه‌ای می‌رن و معتقدن که قطعا اینگونه مراکز خرید، اجناس بهتری برای عرضه خواهند داشت.