نقاشی دیواری چیست؟

بدیهی است نقاشی دیواری نوعی نقاشی است که با هدف‌های مختلف روی دیوارها انجام می‌شود. شاید بیشتر مردم تنها با نقاشی‌هایی که روی دیوار خیابان‌ها، بزرگ‌راه‌ها و برخی ساختمان‌های شهری انجام شده، آشنا باشند. اما نقاشی دیواری انواع مختلفی دارد که با هدف پوشش‌دهی و زیباسازی دیوارهای داخلی و سقف سازه‌‌ها انجام می‌شود. منظور ما نیز از نقاشی دیواری، نوعی نقاشی است که با هدف زیباسازی بیرون و درون ساختمان‌ها و خانه‌های مسکونی صورت می‌گیرد.

نقاشی روی دیوار و سقف پیشینه‌ای چند صد ساله دارد. نخستین نقاشی‌های سقفی روی طاق کلیساها انجام می‌شد. خانه‌های اشرافی روم باستان هم از این هنر بی‌نصیب نبودند. اکنون نیز چند سالی است این هنر رونقی دوباره گرفته است. در این سال‌ها خانه‌ها و ساختمان‌های زیادی به مدد نقاشی، تبدیل به فضاهای زیباتری برای کار یا زندگی شده‌اند.

برتری‌های بهره‌گیری از نقاشی دیواری در خانه‌ها:

اجرای نقاشی روی دیوار در فضاهای داخلی سازه‌های مسکونی برتری‌های زیادی دارد:

* نقاشی روی دیوار روشی جدید در آراستن دیوارهای داخلی و خارجی خانه‌ها است.

* این سبک تزئیناتی دارای ارزش هنری بالایی است.

* طرح‌ها و نقش‌هایی که می‌توان در نقاشی دیواری منزل استفاده کرد، نامحدود و بی‌شمارند و از این نظر با هر سلیقه‌ای مطابقت پیدا می‌کنند.

* نقاشی دیوار داخلی دوام و طول عمر زیادی دارد.

* نقاشی روی نمای ساختمان فضای شهر را زیباتر می‌کند.

انواع نقاشی دیواری از نظر روش اجرا:

1- نقاشی با استفاده از قلم‌مو:

نقاشی با قلم‌مو روی دیوار و سقف خانه، و همچنین رنگ آمیزی نمای بیرون خانه با قلم‌مو از روش‌های قدیمی نقاشی است. در این روشِ اجرای نقاشی دیواری، طرح و نقش مورد نظر با قلم مو و پالت‌های رنگی روی دیوارها و سقف‌ها اجرا می‌شود. روشی که ریشه آن به صدها سال پیش بازمی‌گردد. سبک این نقاشی‌های دستی می‌تواند واقع‌گرایانه یا مدرن باشد.

2- نقاشی با شابلون :

نقاشی با شابلون هم روش دیگری در رنگ آمیزی نما در داخل و خارج ساختمان است. برای نقاشی با شابلون نیاز است تا شابلون‌هایی از پیش آماده‌شده داشته باشیم. هرچند که می‌توانیم شابلون‌های جدیدی هم برای نقاشی‌های دیواری و سقفی طراحی و آماده کنیم. از شابلون‌ها به تنهایی یا به‌صورت ترکیبی می‌توان بهره برد و فضای اتاق‌ها و راهروها، همچنین فضای بیرون سازه‌ها را به فضاهای زیباتری تبدیل کرد.

از رنگ‌های مختلفی برای نقاشی با شابلون استفاده می‌شود که اسپری رنگی یکی از مهم‌ترین آنها است. رنگ روغن، اکریلیک، اکریلیک متالیک، رنگ فسفری، رنگ شنی، رنگ‌های لعاب سرد، رنگ‌های کهنه‌کاری، رنگ کاربردی در نقاشی با شابلون هستند.

3- نقاشی چاپی یا پرینت دیواری :

چاپ روی دیوار یا پرینت دیواری یکی دیگر از روش‌های نقاشی روی دیوار است. با کمک روش پرینت دیواری می‌توان طرح‌های کاغذ دیواری یا نقاشی‌های دل‌خواه را روی دیوار چاپ کرد. پرینت دیواری محدودیتی در طرح و رنگ ندارد. از طرح‌های کلاسیک تا مدرن، از پوسترهای دیواری تا کاغذ دیواری، و طرح‌ و نقش‌های مختلف با مدد از این روش روی دیوارهای داخلی و خارجی سازه‌ها چاپ می‌شود.

4- نقاشی سه‌بعدی :

در نقاشی‌های سه‌بعدی، هنرمند از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند تا ذهن بیننده را فریب دهد و تصور دیدن طرحی برجسته و سه‌بعدی را برای او رقم بزند. از این نقاشی‌ها و طراحی‌ها در فضاهای مختلف خانه، مانند دیوار اتاق نشیمن، خواب یا پذیرایی استفاده می‌شود.

5- نقاشی برجسته :

نوع دیگری از نقاشی دیوار داخلی یا خارجی سازه، نقاشی‌های برجسته هستند. البته نقاشی روی نمای ساختمان هم می‌تواند برجسته باشد. در نقاشی برجسته، ابتدا بخش‌هایی از زیر کار که قرار است برجسته باشد، با مصالح مختلف پوشانده می‌شود. پس از آن با سنباده‌کشی و بتونه‌کاری روی این برجستگی‌ها یکدست می‌شوند و سپس طراحی یا نقاشی بر روی دیوار آغاز می‌گردد.

اکنون طرح مورد نظر که برجستگی‌های روی دیوار هم بر همان اساس طراحی شده، با ابزارهای نقاشی، مانند قلم‌مو و وسایل دیگر روی دیوار اجرا می‌شود. پتینه کاری هم یکی از روش‌های نقاشی برجسته روی دیوار است.

6- پتینه کاری :

پتینه کاری یکی از روش‌های رنگ‌آمیزی دیوارها و سقف در فضای داخلی و خارجی سازه‌ها است. با پتینه کاری می‌توان طرح‌ها و نقش‌هایی که قدیمی و کهنه‌بودن را تداعی می‌کنند را بر روی دیوارها، ستون‌ها و سقف‌ها طراحی کرد. با مدد از این روش نقاشی روی دیوار، طرح‌های نوآورانه زیادی روی دیوارها اجرا شده است. از بهترین ویژگی‌های پتینه کاری این است که در صورت آسیب دیدن بخشی از آن، به‌راحتی می‌توان به ترمیم آن پرداخت.  

انواع نقاشی دیواری از نظر جایگاه اجرا :

نقاشی دیواری منزل روی دیوار و سقف خانه اجرا می‌شود.

1- نقاشی روی دیوار :

فضاهای مختلفی در یک خانه وجود دارند که موضوع نقاشی‌های آنها می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند. از این دیدگاه می‌توان نقاشی در فضاهای مختلف خانه‌ها را به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار داد.

* نقاشی روی دیوار اتاق خواب:

سبک و روش نقاشی دیوار اتاق خواب باید مورد قبول و مطابق با سلیقه یک یا دو نفر باشد. از این دیدگاه شاید انتخاب طرح و نقش برای نقاشی روی دیوارهای اتاق خواب کار آسان‌تری باشد. انتخاب طرح و رنگ در اتاق خواب افراد بزرگ‌سال محدودیتی ندارد. البته دید علمی نسبت به رنگ در دکوراسیون، به شما در انتخاب نوع رنگ و نقش‌های روی دیوار کمک می‌کند.

* نقاشی روی دیوار اتاق نشیمن و فضای پذیرایی :

اتاق نشیمن و فضای پذیرایی محل رفت‌وآمد افراد بیشتری است. این فضاها فقط برای خواب پیش‌بینی نشده و در طول روز پذیرای افراد خانواده و مهمان است. همین دلیل کافی است تا طرح و نقشی برای آن تدارک ببینید که مناسب زندگی در درازای شبانه‌روز باشد.

* نقاشی روی دیوار اتاق کودک و نوجوان:

برای اتاق کودکان و نوجوانان، با توجه به پسر یا دختر بودن آنها، نقش‌های بی‌شماری را می‌توان در نظر گرفت. نقش‌هایی که دنیای کودکانه خردسالان شما را زیباتر کنند. همچنین نقش‌هایی که به نوجوانان شما در روند رشدشان اعتمادبه‌نفس و شاددابی هدیه کنند.

* نقاشی روی دیوار فضاهای عبوری، مانند راهرو و…

دیوار و سقف فضاهای عبوری هم نیاز به نقاشی دیواری دارند. نقاشی این فضاهای عبوری می‌توانند نقش خوشامدگویی برای همه داشته باشند و ورود دل‌چسبی را برای همه رقم بزنند.

2- نقاشی روی سقف :

نقاشی روی سقف به روش‌های مختلفی می‌تواند اجرا شود. گاهی نقاشی سقفی فقط به‌صورت ساده و با رنگ‌های یکدست انجام می‌گیرد. گاهی هم یک نقاشی تمام و کمال سقف خانه شما را می‌پوشاند و فضای آن را دل‌پذیرتر می‌کند. موضوعات نقاشی روی سقف بسیار، و گوناگون هستند. با توجه به سلیقه افراد می‌توان سقف خانه‌ها را با موضوعات مختلف نقاشی کرد. البته یکی از مواردی که تعیین موضوع نقاشی روی سقف خانه‌ها به آن بستگی دارد، نشیمن، اتاق کودک، پذیرایی، اتاق خواب، راهرو یا… بودن است.

3- نقاشی روی نمای ساختمان :

شاید تاکنون ساختمان‌های قدیمی را دیده باشید که با نقاشی دیواری که کل سازه را در بر گرفته، چهره شهر را هم زیباتر کرده‌اند. بسیاری از ساختمان‌های قدیمی آجری یا سیمانی هستند و با نقاشی روی نمای آنها گویی سازه جدیدی طراحی شده است. نقاشی روی نمای ساختمان انواع مختلفی دارد. گاهی روی سازه‌ها با رنگ‌های ساده و بخش‌بندی شده نقاشی می‌شود. گاهی هم نقاشی روی دیوار خارجی ساختمان‌ها گویای نقش‌های مختلف طبیعی و تصویرسازی‌های مختلف است.

اگر سازه‌ای قدیمی دارید و دوست دارید در کل محله بدرخشد، نقاشی دیواری روی نمای بیرونی آن بهترین تصمیمی است که می‌توانید بگیرید.

موضوعات نقاشی دیواری:

طرح و نقش‌های بسیاری بر روی سقف اتاق و دیوار خانه‌‌ها نقاشی می‌شود. از نمونه این طرح‌ها می‌توانیم به نقاشی از طبیعت، شکل‌های هندسی، چهره، شخصیت‌ها و فضاهای کارتونی، نقاشی‌های مینیاتوری یا نگارگری ایرانی، نقاشی‌های خیالی و موارد بسیار دیگر اشاره کنیم. بد نیست اشاره‌ای به چند نمونه از موضوعات مهم در نقاشی دیواری سازه‌ها داشته باشیم.

1- رنگ کردن دیوارها:

ساده‌ترین نوع نقاشی داخل ساختمان ، رنگ کردن دیوارها است. البته این نوع رنگ زدن دیوارها با سبک قدیمی نقاشی دیوارها تفاوت‌هایی دارد. در رنگ زدن دیوارها به شیوه جدید، هر دیوار به یک رنگ نقاشی می‌شود. در این سبک نقاشی ساختمان ، سقف هم می‌تواند رنگ‌های مختلفی، از رنگ‌های روشن تا آبی‌های مختلف، لاجوردی، سبز زمردی و حتی رنگ‌های تیره داشته باشد.

در این مدل اجرای نقاشی روی دیوار از رنگ‌های مختلفی می‌توانیم برای رنگ زدن دیوارها و سقف یک اتاق بهره ببریم. انتخاب این رنگ‌ها بستگی به نظر شما و رنگ وسایل اتاق‌های شما دارد.

2- نقشه دنیا:

یکی از طرح‌های مورد علاقه افراد عاشق سفر، نقشه دنیا است. نقشه جهان طرح مناسبی برای اتاق مطالعه یا حتی اتاق خواب و نشیمن است. این نقاشی‌ها شما را به فکر سفر به مناطق دیگر دنیا می‌اندازد و به عقیده بسیاری، تصور هر ایده و آرزویی شما را به دستیابی آن نزدیک می‌سازد. نقشه دنیا را بر روی سقف و دیوار، و با رنگ‌های مختلفی می‌توان اجرا کرد. یک نوع آن که با رنگ‌هایی از خانواده خاکی و قهوه‌ای کار می‌شود، طاق اتاق شما را شبیه به نقشه‌های قدیمی جهانگردان می‌کند. نقشه‌هایی که حس و حال سفر و ماجراجویی را در ذهن شما بیدار می‌کند و شاید شما را راهی سفر کند.

3- مدالیون:

نقش‌های مدالیون طرح‌هایی به شکل دایره هستند که به‌طور معمول برای زیباسازی در دوروبر لوسترهای وسط اتاق کاربرد دارند. در دوروبر برخی از طرح‌های مدالیون از گچ‌بری هم استفاده می‌شود.

4- نقش‌های گل و برگ و پیچک:

نقش‌های گیاهی پیچک‌مانند یکی از زیباترین طرح‌ها برای نقاشی دیوار اتاق و دیگر فضاهای داخلی است. این طرح‌ها از نقاشی‌های ویلیام موریس الهام گرفته شده است. ویلیام موریس طرح‌های پیچکی را برای روی دیوارها و نقش‌های پارچه طراحی کرده است. نقش پیچک‌های گیاهی و تکرارشونده طرفداران زیادی در همه دنیا دارد. از نقاشی این طرح‌ها بر روی دیوار و سقف سازه‌ها استقبال زیادی می‌شود.

5- منظره و طبیعت:

طراحی از منظره را با سبک‌های مختلفی می‌توان بر روی دیوارها یا سقف خانه‌ها طراحی کرد. برخی از نقاشی‌های منظره به سبک واقعی و رئالیسم است. بعضی نیز طراحی مدرن دارند و به‌صورت تصویرسازی یا مشابه آن اجرا می‌شوند.

6- طراحی و نقاشی پرتره:

اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید یک پرتره را به‌عنوان نقاشی دیواری منزل خود بر روی دیوار خانه داشته باشید، سخت در اشتباهید! اگر شما هم از دوستداران طراحی و نقاشی از پرتره‌های مختلف هستید، آنها را هم می‌توانید به‌عنوان نقاشی داخل ساختمان خود انتخاب کنید.

7- طرح‌های ساده راه‌راه و چهارخانه:

طراحی خطی و نواری نیز یکی از طرح‌هایی است که در نقاشی دیواری اتاق‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرح‌های ساده چهارخانه هم نوعی از طرح‌های مدرن است که زینت‌بخش خانه‌های بسیاری شده است. طرح‌های چهارگوش کاشی‌مانند در نقاشی روی سقف هم کاربرد دارند. در طراحی دکوراسیون داخلی مدرن از این‌گونه طرح‌ها در رنگ‌آمیزی سقف هم استفاده می‌شود. نوجوانان و جوانان از طرفداران چنین طرح‌های مدرنی هستند.

8- نقاشی دیواری مدرن:

تفاوت نقاشی دیواری کلاسیک و مدرن در موضوع و سبک اجرای آنها است. موضوع نقاشی دیوار داخلی در فضاهای کلاسیک طرح‌های مختلف منظره، نگارگری، پرتره، فرشته و نقش‌های مشابه است. اما فضاهای مدرن نقاشی با سبک مدرن را هم نیاز دارند. نقاشی‌های مدرن ساده و هندسی هستند و حس و حال فضاهای مدرن را بیشتر القا می‌کنند.

طراحی‌ها و نقاشی‌های مدرن فیگوراتیو نیستند و می‌توانند ساده و خلوت، یا شلوغ و درهم باشند. طرح‌های طبیعی هم در نقاشی‌های مدرن به شیوه آبستره اجرا می‌شوند. در نقاشی دیواری مدرن، برگ‌ها، گل‌ها و اجزای دیگر طبیعت به‌گونه‌ای تجریدی و زیبا بر روی دیوارها و سقف خانه‌های شما نقش می‌بندند.

9- طراحی‌ها و نقاشی‌های کودکانه:

طرح و نقش‌های کودکانه بسیار متنوع هستند و برای آنها نمی‌توان هیچ محدودیتی تصور کرد. از تصویرسازی گل‌ها و گیاهان تا نقش‌های کارتونی کودکانه را می‌توانید روی اتاق کودکتان تصور کنید. طرح‌های رنگی با تم‌هایی که هیچ‌گاه تازگی و زیبایی خود را از دست نمی‌دهند، از دیگر طرح‌های مناسب برای اتاق کودکان هستند. البته اگر دوست داشته باشید، می‌توانید با کمک رنگ‌های شاد کودکانه هم دیوارهای مختلف اتاق را رنگ‌آمیزی کنید. بدین ترتیب فضای دوست‌داشتنی و گرمی در آن به وجود می‌آورید.

10- تاش‌های رنگی هنرمندانه:

نوعی از سبک نقاشی هم به‌گونه‌ای است که گویا ردی از رنگ با قلم‌مو بر روی سقف یا دیوارها نقش بسته است.

زندگی انتخاب رنگ در نقاشی‌های مدرن و کلاسیک:

نقاشی‌های ساده و هندسی مدرن هم مانند نقاشی‌های کلاسیک نیاز به رنگ‌آمیزی دارند. انتخاب رنگ این نقاشی‌ها بستگی زیادی به رنگ‌بندی دکوراسیون خانه شما دارد. در واقع رنگ این نقاشی‌ها را می‌توان با توجه به رنگ وسایل اصلی و فرعی در دکوراسیون شما انتخاب کرد.

انتخاب طرح و نقش برای نقاشی دیواری و سقف:

انتخاب طرح و نقش برای آراستن فضای داخلی یا خارجی سازه‌های شما در درجه نخست به سلیقه شما بستگی دارد. البته کارشناسان نقاش هم می‌توانند با نشان دادن طرح‌های مختلف، انتخاب را برایتان آسان‌تر کنند. یک نکته را به خاطر داشته باشید! انتخاب رنگ و نقش در فضای داخلی سازه مسئله مهمی است. برای این کار بد نیست با یک کارشناس روان‌شناسی رنگ‌ها مشورت کنید تا مناسب‌ترین رنگ را برای فضای داخل خانه خود انتخاب کنید.

رنگ‌های مورد استفاده در نقاشی روی دیوار:

رنگ‌های مختلفی را می‌توان برای نقاشی روی دیوار مورد استفاده قرار داد. هرکدام از این رنگ‌ها برتری‌ها و شاید نقص‌های خود را داشته باشند.

* رنگ روغن مات یا براق:

رنگ روغن از قدیمی‌ترین ابزار نقاشی است. رنگ‌های روغنی در برابر فرسایش، گردوغبار و ترک خوردن مقاومت خوبی دارند. بیشتر رنگ‌های روغنی قابلیت شست‌وشو دارند، اما اشکالات سطح زیرین را به‌خوبی پوشش نمی‌دهند. از‌این رو باید پیش از نقاشی دیواری به زیرسازی سطح زیر آن پرداخته شود.

* رنگ اکریلیک:

رنگ‌های اکریلیک در انواع مات، براق و نیمه‌براق ساخته می‌شوند. این رنگ‌ها پوشش‌دهی و دوام خوبی دارند و در برابر رطوبت مقاومند.

* رنگ پلاستیک:

رنگ‌های پلاستیک در نقاشی روی دیوار کاربرد زیادی دارند و با استفاده از ابزارهای پاشیدن رنگ می‌توان آنها را به سادگی روی دیوارها یا سقف‌ها اسپری کرد. رنگ‌های پلاستیک زود خشک می‌شوند و این نکته از بهترین مزایای آنها به شمار می‌رود.

* رنگ مولتی کالر:

از برتری‌های رنگ مولتی کالر چسبندگی بالا و جذب غبار کم آنها است. رنگ‌های مولتی کالر بیشتر کاربرد تزئینی دارند.

* رنگ اپوکسی:

رنگ اپوکسی از بهترین رنگ‌ها برای کف سازه‌ها، طبقه‌ها و حتی پارکینگ است.

* رنگ بلکا:

بلکا نوعی رنگ سلولزی است که در رنگ آمیزی نمای داخلی و خارجی کاربرد زیادی دارد. رنگ بلکا نیاز کمی به زیرسازی دارد و از آن در هر نوع نقاشی روی دیوار و سقف می‌توان استفاده کرد.

سخن پایانی:

نقاشی دیواری به شیوه جدید، سبکی نه‌چندان قدیمی در پوشش دادن و زیباسازی دیوارهای داخلی و خارجی سازه‌ها است. این سبک زیباسازی در سازه‌ها برتری‌های زیادی دارد. از نمونه این برتری‌ها می‌توان به انتخاب بی‌نهایت نقش و رنگ در نقاشی فضای داخلی و خارجی ساختمان‌ها اشاره کرد. اگر شما هم دوستدار نقاشی با قیمت مناسب روی سقف و دیوارهای فضای خود هستید، با کارشناسان ما در منیب کوتینگ تماس بگیرید.