هر آنچه باید درباره پتینه کاری بدانید

به عنوان یک صاحبخانه می توانید طرح های مختلفی را برای دکوراسیون داخلی منزل خود انتخاب کنید. تزیین دیوار و سقف، نقاشی داخل ساختمان، نقاشی دیواری، رنگ ­آمیزی فضای داخلی­ و پرینت دیواری برخی از این انتخاب­ ها هستند. با این حال پتینه کاری چیزی نیست که هر جایی پیدا کنید.

پتینه کاری ساختمان کاری می­کند که فضای داخلی در عین لوکس بودن، با المان­های سنتی هم جور در بیایند. این یک انتخاب عالی برای کسانی است هم می­خواهند زندگی لوکسی داشته باشند و هم به چیزهای آنتیک و قدیمی علاقه ­دارند.

ما در این مقاله درباره پتینه، انواع تکنیک‌های پتینه کاری و مواردی از این قبیل اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می­دهیم. این اطلاعات به شما کمک میکند تا بتوانید برای طراحی سبک داخلی خانه خود یک تصمیم درست بگیرید.

پتینه کاری

پتینه چیست و پتینه کاری به چه معناست ؟

کلمه پتینه (patina) اغلب در طراحی و تزئین به کار می­رود، اما همه معنای لغوی آن را نمی­دانند.

پاتینا (/pəˈtiːnə/یا/ˈpætɪnə/) یک لایه نازک است که به شکل خاصی بر روی سطح مس، برنج، برنز و فلزات مشابه یا سنگ­های خاص و مبلمان چوبی شکل می­گیرد. این لاله نازک حس قدیمی بودن را به بیننده القا می­کند.

در اصل از پتینه برای توصیف یک سطح فلز خاص استفاده می­شود. ترکیبی از اسید و نمک بر روی فلزی مانند فولاد، مس، برنز یا نقره، یک واکنش ایجاد کند که نتیجه نهایی بر حسب فلز مورد استفاده می­تواند یک آبی درخشان تا یک سبز زیبا باشد.  

درحالی­که پتینه واقعی در سطوح فلزی یافت می­شود، این سبک را می­توان به شکل عمدی بر روی سطوح مختلف به کار برد تا اثر فرسودگی بر روی چوب یا مواد دیگر ایجاد شود.  این همان کاری است که هنر پتینه کاری از آن بهره می­برد.

در طراحی پتینه کاری به عنوان ایجاد لکه­هایی رنگی بر روی اشیاء مختلف است. اشیاء تزئینی قدیمی یا عتیقه غالباً به طور طبیعی دارای چنین لکه­های بر روی خود هستند که آنها را بسیار خاص می­کند. این لکه­ها معمولا در طول زمان ایجاد می­شوند و اشیا تزئینی جدید فاقد آنها هستند. به همین دلیل انواع تکنیک‌های پتینه کاری ایجاد شده­اند تا با ایجاد لکه­هایی روی این اشیا به آنها ظاهر قدیمی و عتیقه بدهند.

.

پتینه کاری دیوار

تاریخچه پتینه:

ایتالیایی­ها در قرن هفدهم استفاده از کلمه “پاتینا” را برای اشاره به لایه سبزی که روی سطح مس ایجاد می­شد، اختراع کردند آنها این کلمه را از لاتین وام گرفتند. در لاتین پتینه به معنای “یک ظرف کم عمق” است. (احتمالاً ایتالیایی­ها این لایه نازک را ابتدا روی یک ظرف کم عمق مسی دیده بودند.)

 تا اواسط قرن 18، انگلیسی زبانان نیز لایه سبز را “پاتینا” می­نامیدند. در اوایل قرن بیستم، “پاتینا” به زبان انگلیسی برای فلزات براق مانند نقره و همچنین مبلمان چوبی مورد استفاده قرار می­گرفت. معنایی که منجر به استفاده ادبی آن برای هاله اطراف شد. به عبارت دیگر گاهی به یک هاله که در دور چیزی قرار گرفته است پتینه می­گویند.

پتینه کاری ساختمان

علاوه بر سطوح و اشیا مختلف، می­توان از اجرای پتینه کاری روی دیوار و سقف برای تغییر فضای داخلی ساختمان بهره برد. پتینه کاری ساختمان می­تواند قسمتی از بنا را در بر بگیرد و یا به سایر قسمت­ها نیز تعمیم داده شود.

برای مثال شما می­توانید یک دیوار خاص را پتینه کنید و اشیا عتیقه خود را در نزدیکی آن بگذارید. همچنین می­توانید کل دیوار­های و سقف­ها را پتینه کاری کنید. این چیزی است که تنها به سلیقه شما برمی­گردد.

اما در نظر داشته باشید که هر طرحی را که انتخاب می­کنید باید دکودراسیون داخلی منزل با آن هماهنگ باشد

 

پتینه کازی ساختمان باید به وسیله فردی ماهری انجام گیرد. این کار با قدیمی سازی اشیا مختلف فرق می کند.

ممکن است خود شما بتوانید اشیاء کوچک را پتینه کاری کنید. اما در مرود دیوارها و سقف فرق می­کند.

با توجه به مدل های مختلفی که برای این کار وجود دارد، شما فقط کافیست طرح و مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید و با شرکت­هایی که چنین هنر­هایی را ارائه می­دهند در میان بگذارید.

 

برای پتینه کاری دیوار و سقف خانه باید چکار کنید؟

در ابتدا لازم است ایده کلی برای اینکار در ذهن داشته باشید. برای مثال باید بدانید که چه رنگی می­خواهید و کجا کار را پیاده سازی می­کنید.

 اطلاعات اولیه را کسب کنید

  • آیا می­خواهید تمام دیوارها را پتینه کنید؟
  • پتینه کاری روی دیوار سیمانی مد نظر شماست؟
  • کدام دیوار­ها و سقف­ها می­خواهید قدیمی­سازی کنید؟
  • رنگ مورد نظر شما چیست؟ آیا می­خواهید از رنگ­های گرم­تر استفاده کنید یا فضا را به رنگ سبز و آبی در بیاورید؟

قبل از تماس با شرکتی که پتینه کاری را انجام می­دهد باید جواب سوال­های فوق را بدانید. اگر در مورد هر کدام شک دارید بهترین راه سرچ است. شما می­توانید انواع طرح­ها و رنگ­های پتینه را سرچ کنید تا متوجه شوید دقیقا چه می­خواهید. احتمالا روند سرچ بر تصمیم­گیری نهایی شما تاثیر می­گذارد.

با این وجود ممکن است طرحی را انتخاب کنید و سپس پس از مشاوره با شرکتی که اجرای پتینه کاری روی دیوار و سقف را انجام می­دهد نظر شما کمی تغییر کند. با این حال تم اولیه چیزی است که تنها به سلیقه شما وابسته است.

یک شرکت خوب پیدا کنید :

پتینه کاری روی دیوار و سقف نیاز به مهارت دارد. اگر شخصی که کار را به عهده می­گیرد مهارت کافی نداشته باشد ممکن است چیزی که در ذهن دارید با خروجی کار کاملا متفاوت باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که طرح نهایی دوام چندانی نداشته نداشته و یا آنقدر زمخت و زشت شود که مجبور شوید دوباره هزینه کنید و دیوار را به شکل ابتدایی آن در بیاورید.

پس در انتخاب فردی که کار را برای شما انجام می­دهد عجله نکنید. به خوبی سرچ کنید و کار مجریان مختلف را ببینید.

چیزی که مهم است این است که از آنها نمونه کار بخواهید، کاری که خودشان انجام داده­اند و نه آنچه در صفحات اینترنت جمع آوری کرده­اند. از مجری پتینه کاری بخواهید تا اگر آلبومی از کارهایی که انجام داده است در اختیار دارد به شما نشان دهد. ممکن است مجبور شوید به محل شرکت بروید، چون برخی­ها -به علت سوء استفاده­های احتمالی- دوست ندارند کارهایشان را در محیط اینترنت پخش کنند. آنها احتمالا آلبوم­هایی از پتینه کاری های خود در محل شرکت دارند که با رفتن به آنجا می­توانید مدل های مختلف را ببینید.

چند عکس از دیوار یا سقف مورد نظر با خود بگیرید.

اگر پتینه کاری برای دیوار یا سقف خاصی مد نظر شماست حتما از دیوار یا عکس با فضای اطراف آن عکس بگیرید. حتی بهتر است فیلم کاملی از خانه به همراه همه دیوارها و سقف­ها و وسایل داخل اتاق­ها بگیرید. این می­تواند به مجری کمک کند تا به طور واقع بینانه­تری تصمیم بگیرد.

آنها با دیدن فیلم شما می­توانند متوجه شوند که طرحی که شما برای پتینه کاری در ذهن دارید چقدر واقع­بینانه است. از آنجا که آنها تجربه بیشتری دارند و از متخصصانی مثل متخصصان دکوراسیون داخلی بهره می گیرند، ممکن است طرح شما را به نوع بهتری تبدیل کنند.

علاوه بر این بر اساس وسایلی که در منزل دارید ممکن است نوع خاصی از پتینه کاری را به شما پیشنهاد دهند تا در انتها، هماهنگی بیشتری از نظر رنگ و طرح داشته باشید.

ممکن است مشاوره با شرکت مجری پتینه کاری زمان ببرد، اما چیزی است که شما را برای انتخاب، مطمئن می­کند.

پس از اینکه طرح مورد نظر تصویب شد و مشخص شد که کدام دیوار و سقف پتینه کاری می­شود می توانید به سراغ مرحله بعد بروید.

قیمت­ها را نهایی کنید.

باید در مورد قیمتی که قرار است پرداخت کنید تصمیم بگیرید. از مجری پتینه کاری بخواهید تا دقیقا برای شما قیمت پتینه کاری ساختمان را مشخص کند. ممکن است اگر دیوارها و سقف­های زیادی را بخواهید به شما تخفیف خوبی بدهند.

همچنین احتمالا قیمت پتینه سقف گران­تر از دیوار است، چون دسترسی به سقف و اجرای انواع تکنیک‌های پتینه کاری روی آن دشوارتر از دیوار است.

ممکن است قیمت را به متر مربع حساب کنند و در متراژ بالا تخویف دهند. احتمالا نوع طرح و رنگی هم که مد نظر شماست اثر زیادی رو قیمت نهایی خواهد داشت.

با این حال هرگز کیفیت را فدای قیمت نکنید. به خاطر داشته باشید که یک دیوار و سقف که به خوبی پتینه کاری شده می­تواند سال­ها زیبایی را به خانه شما هدیه دهد. پس بیشتر روی کیفیت اجرای پتینه کاری روی دیوار و سقف تمرکز کنید تا قیمت آن.

سعی کنید قیمت چند جا را با هم مقایسه کنید تا چیزی را گران به شما نفروشند.  قیمت گرفتن اینترنتی از چند مجری کار شما را راحت می­کند

پتینه کاری شیک

خانه را برای پتینه کاری آماده کنید.

لازم است وسایل را از جلوی دیواری که قرار است پتینه شود بردارید. همان­طور که می­دانید کارهایی که با رنگ انجام می­شوند، ممکن است زیاد اطراف را کثیف کنند. همیشه احتمال پاشیدن رنگ و حتی ریختن یک سطح کامل روی زمین وجود دارد. پس بهتر است هر چه در اتاق دارید بیرون بیاورید یا روی آنها را با پلاستیک ضخیم بپوشانید. پنجره­ها را باز کنید تا بوی رنگ در داخل منزل نپیچد.

سعی کنید فرش اتاقی که قرار است در آن پتینه کاری انجام شود را جمع کند و بیرون بیاورید.

در مورد پتینه کاری دیوار بهتری است زمین را تا فاصله دو متری از دیوار با یک پلاستیک ضخیم بپوشانید. این کار ریخت و پاش را کمتر می­کند. در انتهای کار می­توانید پلاستیک را جمع کنید، بدون اینکه رنگ و کثیفی به زیر آن رسیده باشد.

پاک کردن رنگی که روی زمین ریخته معمولا سخت است. پس بهتر است تا حد امکان کاری کنید که کثیفی­ها روی زمین نریزد.

اگر پتینه کاری روی سقف انجام می­شود، اوضاع کمی فرق می­کند. در این حالت لازم است وسایل را بیرون بیاورید، فرش را جمع کنید و همه چیز را برای مجری پتینه کاری فراهم کنید. احتمال اینکه رنگ و سایر متریال از بالا به پایین بریزد خیلی زیاد است. پس پوشاندن زمین با یک لایه ضخیم از پلاستیک می­تواند کمک زیادی به شما کند.

اجرای پتینه کاری روی دیوار و سقف

این دیگر مرحله آخر است. حالا با خیال راحت می­توانید از مجری پتینه کاری دعوت کنید تا به خانه شما بیاید و طرح مورد نظر را پیاده­سازی کند.

انواع تکنیک‌های پتینه کاری

پتینه کاری به دو گروه مدرن و کلاسیک تقسیم بندی می­شود. پتینه کلاسیک به دیوار، سقف و وسایل حالت قدیمی می­دهد. چیزی که بیشتر افراد در ذهن خود از پتینه دارد این نوع است. این کار با استفاده از یک رنگ روغن ویژه به نام شاپون (یا شاپان)  انجام می­شود.

 با این حال در سال­های اخیر نوعی دیگر از پتینه روی کار آمده است که به آن پتینه مدرن می­گویند. این نوع دیگر حالت قدیمی ندارد. بلکه شامل ایجاد طرح و بافت خاص روی دیوارو سایر سطوح است و ممکن است طرح­های مختلفی داشته باشد. در این نوع می­توان نقش سنگ، آجر یا ترک را روی سطح مورد نظر اجرا کرد. همچنین در انواع مدرن می­توان از طرح ابر و باد و فرشتگان به عنوان طرح زمینه استفاده کرد و سپس روی آن­را با جلوه­ای از رنگ­های نقره­ای یا رنگ چوب زینت داد.

در برخی از تکنیک­های پتینه از اسفنج استفاده می­شوند. بافت متخلخل اسفنج کمک می­کند تا رنگ به شکل ناهمگون و تکه­ای روی سطح پخش شود و جلوه­ ای زیبا و غیر متعارف به آن ببخشید.

برخی از تکنیک­های پتینه کاری شامل استفاده از پلاستر هستند. در این تکنیک­ها ممکن است طرح نهایی برجسته باشد. به عبارت دیگر در زیر طرح با استفاده از نوعی خمیر ویژه برجسته سازی می­شود. ممکن است شما طرح یک گل را بخواهید یا یک درخت. فرقی نمی­کند هر چه بخواهید با استفاده از خمیر ساخته می­شود و و سپس به وسیله رنگ و طرح پوشانیده می­شود.

پتینه کاری روی اشیاء مختلف

همانطور که گفتیم پتینه کاری می­تواند روی سطوح مختلف انجام شود. از دیوار و سقف گرفته تا اشیاء مختلف. برخی از وسایل داخل خانه که می­توانید آنها را پتیه کاری کنید تا به دیوارها و سقف پتینه کاری شما بیایند شامل موارد زیر هستند:

آینه­ها: یک راه عالی برای ست کردن وسایل خانه با اتاقی که دیوار پتینه دارد، پتینه کردن آینه­هاست. قاب آینه با ظاهر قدیمی تلالو خاصی را به فضای شما می­دهد. مخصوصا اگر در یک اتاق با دیوار یا سقف پنیته قرار بگیرد. اگر رنگ سبز یا آبی را برای اینکار انتخاب کنید، احتمالا ظاهر آینه فاق العاده خواهد شد.

بدنه کنسول: اگر به دنبال یک قطعه بزرگتر برای نشان دادن پتینه هستید، می­توانید از وسایلی مثل بدنه کنسول استفاده کنید. لکه­های پراکنده پتینه کاری شده روی بدنه کنسول یا مبلمان می­تواند ظاهری قدیمی را به فضای اتاق القا کند. پتینه کاری روی چوب با رنگ­های طلایی و قهوه­ای خیلی زیبا و چشم نواز می­شود.

چراغ ها و آباژورها: مشابه آینه­ها، چراغ­های دیواری ایستاده یا نصب شده را می­توان با پتینه زیباتر کرد. از آنجا که این سبک به بهترین وجه ظاهر عتیقه را القا می­کند، اگر آباژورها و چراغ­هایی که انتخاب می­کنید چیزهایی شبیه فانوس­های قدیمی یا چراغ­های دیواری که در گذشته نصب می­شدند باشند، نتیجه فوق­العاده می­شود. از آنجا که وسایل تولید نور در گذشته­های دور مسی بودند، اگر برای این کار چراغ­های مسی خریداری کنید و سپس آنها را پتینه کاری کنید و روی تاقچه یک دیوار پتینه شده قراردهید، نتیجه واقعا عالی خواهد شد.  

سخن آخر

پتینه کاری میراثی از گذشتگان و راهی برای آوردن ظاهری قدیمی، اما لوکس به خانه­های جدید است. در سال­های اخیر مصرف پتینه کاری از قدیمی کردن اشیا و سطوح فراتر رفته و به هر گونه ایجاد طرح و بافت اطلاق می­شود. پتینه کاری ساختمان روی درب­ها، سقف و دیوار قابل اجراست و به شما کمک کند بافتی متفاوت را تجربه کنید. برای انتخاب یک پتینه کاری مناسب لازم است مراحلی را طی کنید. این مراحل از انتخاب طرح تا آماده سازی خانه برای اجرای کار است.

 پتنیه کاری تکنیک­های مختلفی دارد اما به طور کلی به دو دسته مدرن و کلاسیک تقسیم بندی می­شود. در برخی از تکنیک ­های پتینه از اسفنج و خمیر برجسته و همچنین طرح­های ابر و باد استفاده می­شود.

شما می­توانید برای هماهنگ کردن محیط خانه با دیوار­ها و سقف­های پتینه­ کاری شده، سایر وسایل منزل را هم پتیته کنید. پنینه کاری چراغ های دیواری و زمینی، قاب آینه، میز و صندلی و کنسول­ها از این جمله هستند.

انتخاب شرکت مناسب برای اجرای پتینه کاری اهمیت زیادی دارد. شرکت­های مختلفی برای این کار وجود دارند. اما برخی از افراد نیز به طور انفرادی به اجرای این هنر می­پردازند.

شرکت منیب یکی از شرکت­های موفق در زمینه پتینه کاری بر روی دیوار و سقف ساختمان است. ما به شما کمک می­کنیم تا طرح دلخواه خود را پیاده سازی کنید. همچنین به شما مشاوره می­دهیم تا طرح مناسب برای خانه خود را پیدا کنید و با بهترین قیمت و متریال آن را اجرا کنید. فرقی نمی­کند نوع مدرن بخواهید و یا کلاسیک ما هر نوع پتینه کاری مدرن و کلاسیک را پیاده سازی می­کنیم.

برای اطلاع بیشتر در مورد قیمت­ ها، طرح ­ها و مشاوره با منیب تماس بگیرید.

 

 

منابع :

https://decoratingden.com

https://en.wikipedia.org/wiki/Patina