پلی یوریا (polyurea)​

بدون شک تاکنون واژه پلی یوریا به گوش شما خورده است. این واژه با مزایا و کاربردهای فراوانی که دارد، امروزه بسیار به گوش می رسد. از پلی یوریا به طور گسترده ای در پروژه های گوناگون استفاده شده و با توجه به طیف وسیع مصارف آن، به محبوب ترین و در عین حال کارآمدترین ماده تبدیل شده است.

آشنایی اولیه با پلی یوریا و فرمولاسیون آن

به یک پلیمر ترموست دو جزئی که ۱۰۰ درصد فاقد حلال و ۱۰۰ درصد جامد بوده و در اثر ترکیب یک جزء شیمیایی با نام ایزوسیانات Isocyanate ( که مایعی چسبناک و تیره رنگ است) با یک جزء با نام رزین پلی آمین Polyamine  ایجاد می گردد، پلی یوریا یا رزین پلی اوره گفته می شود.

واکنش بین ترکیبات اولیه پلی یوریا بسیار سریع بوده و در عرض چند ثانیه انجام می شود. این امر موجب می گردد تا محصول نهایی که ماده ای چسبناک و جامد است، سریعا تشکیل شود. بخش ایزوسیانات این ترکیب می تواند آلیفاتیک و یا آروماتیک باشد که هر کدام از این ترکیبات خواص خاصی را به پلی یوریا اهدا می نمایند.

لازم به ذکر است که این کار توسط کارخانه های تولید کننده پلی یوریا انجام می گردد.

پلی یوریا یا پلی اوره چیست ؟

پلی یوریا یا پلی اوره نسل نوینی از پوشش های سطح است که تولید و ارائه آن انقلابی عظیم را در فناوری پوشش های سطحی به وجود آورد. پلی یوریا در واقع یک پوشش پلیمری و و دو جزئی بوده که به وسیله تجهیزات و ماشین آلات مخصوص به دو صورت گرم و سرد بر روی سطوح جهت پوشش دهی، پاشیده می شود.

پلی یوریا سرعت اجرایی بسیار بالایی دارد و فرآیند خشک شدن آن پس از ۸ الی ۱۲ ثانیه پس از پاشش آغاز می شود. پلی یوریاهای خالص برخلاف پلی یورتان ها فاقد کاتالیست بوده و خواص فیزیکی و مکانیکی آن ها بیشتر از سایر پوشش ها می باشد.

رزین پلی آمینی موجود در ترکیبات پلی یوریا سبب شده تا پلی یوریا در مقایسه با پلی یورتان ها امکان پوشش دهی و کار با آن در مناطقی که رطوبت آن ها بالا است وجود داشته باشد. پوشش پلی یورتا دارای فرمولاسیون کاملا جامد بوده و هیچگونه مواد آلی فرار و یا حلال های آلی در ترکیبات آن وجود ندارد. در نتیجه می توان این پوشش را دوست دار محیط زیست دانسته و سازگاری آن در جهت تماس با مواد غذایی و آشامیدنی را تضمین نمود.

مشخصات پلی یوریا

پلی یوریا یا پلی اوره یک ماده ۱۰۰ درصد جامد، غیر سمی و عاری از هرگونه حلال است که دارای مدت زمان خشک شدن بسیار کوتاه روی سطوح اعمال شده می باشد. این ماده فاقد کاتالیست بوده و به آب و حرارت هیچ گونه حساسیتی ندارد.

خواص فیزیکی عالی مانند خواص شیمیایی، مقاومت در مقابل ضربه، مقاومت سایشی، مقاومت قابل توجه در مقابل گرما، سرما و رطوبت، ماندگاری بالا و مقاومت در مقابل نور خورشید از دیگر ویژگی های بارز این پوشش است. کیفیت و طول عمر بالا در کنار دارا بودن سطحی صاف و فاقد درز سبب شده تا این پوشش در مقابل انواع مواد شیمیایی مقاوم بوده و در مقابل پارگی و سایش مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

پلی یوریا نحوه پوشش آسان و رنگ پذیری عالی بوده و هیچ گونه محدودیتی در کنترل ضخامت آن وجود ندارد. مقاومت حرارتی این پوشش بسیار بالا بوده و تا سقف ۱۷۷ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است. مقاومت کشش در شکست بالا و چسبندگی بسیار عالی به سطوح مختلف از دیگر خصوصیات بارز این پوشش است.

کاربرد پلی یوریا

پلی یوریا با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی که دارد، قابلیت استفاده گسترده در انواع مختلف صنایع و مصارف گوناگون را داشته و امروزه از آن به وفور استفاده می گردد. با این حال بسیاری از خواص و کاربردهای این ماده شناسایی نشده و قطعا جای کار بیشتری برای شناسایی سایر کاربردهای آن وجود دارد. پلی یوریا به دو صورت پلی یوریا سرد و ولی یوریا گرم مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه کاربردهای پلی یوریا را به صورت دسته بندی شده ارائه می نماییم.

پلی یوریا و صنعت ساختمان سازی

در علم نوین و امروزه ساختمان سازی، ساختمان ها به گونه ای مهندسی و ساخته می شوند تا امکان برطرف نمودن نیازهای ساختمان به عوامل متفاوت اعم از جمله سبک سازی، نصب آسان، دوام و کاربری بالا به خوبی وجود داشته باشد. یکی از کاربردهای ویژه پلی یوریا در ساختمان سازی، ترکیب نمودن این ماده با مواد ساخت و ساز است که موجب می شود به تمام ویژگی های فوق دسترسی پیدا نمود. به علاوه از پلی یوریا به عنوان پوشش آب بند کننده سطوح بتنی استفاده می شود.

مزایای استفاده از پلی یوریا در صنعت ساختمان سازی

استفاده از پلی یوریا تا موجب می شود که میزان مصرف انرژی به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده و محافظت از منابع طبیعی و محیط زیست با کاهش مصرف انرژی و سوخت به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

پلی یوریا ها در طیف وسیعی از صنایع ساختمان سازی و در بخش های مختلفی به کار گرفته شده و از آن ها برای پوشش دهی تمامی قسمت های ساختمان اعم از کف به شکل یک لایه ای یکدست و هماهنگ به منظور ایجاد نمودن یک فضای منعطف برای فرش ها، در سقف به منظور منعکس نمودن گرما و نور، کاهش هدر رفت انرژی از طریق سقف، به عنوان عایق برای بم ساختمان ها، به صورت کفپوش برای پارکینگ و گاراژهای منازل مسکونی، غیر مسکونی و ساختمان های تجاری و به طور کلی محافظت از انواع کف و سقف ساختمان ها که نیاز به محافظت ویژه دارند استفاده می شود.

استفاده از پلی یوریا تنها محدود به پوشش سقف و کف نبوده و از آن به عنوان عایق در استخرها و مراکز آبی استفاده می گردد. این ماده شگفت انگیز دارای مقاومت و پوشش دهی مناسبی در انواع سطوحی که نیاز به محافظت دارند بوده و تمامی نیازهای ما به یک پوشش مناسب را برطرف می سازد.

کاربرد پلی یوریا در صنایع دریایی

پلی یوریا نقش عظیمی در پیشرفت تکنولوژی دریایی را ایفا می نماید. در صنایع دریایی از ویژگی ها و خواص منحصر به فرد این پلیمر ترموست بهره گرفته و از آن به طور گسترده ای استفاده می شود. پلی یوریا از بدنه کشتی و قایق ها در مقابل دمای بالا محافظت به عمل آورده و یک عایق فوق العاده در مقابل صدا می باشد.

مزایای استفاده از پلی یوریا در صنایع دریایی

در صنایع دریایی عموما چندین نوع پلی یوریای ترموپلاستیک را در محصولات خود می گنجانند تا محصولات خود را با ویژگی های خاص به کاربران ارائه نمایند. از جمله ویژگی هایی که در اثر کاربرد پلی یوریا در صنایع دریایی ایجاد می گردد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • افزایش کشش سطح
  • افزایش دوام سطح
  • سهولت در پردازش پلی یوریا
  • پوشش دهی کابل و سیم های مصنوعات دریایی
  • پوشش دهی تسمه های محرک مصنوعات دریایی
  • پوشش دهی مهر و موم های هیدرولیکی و شلنگ ها و موتور

کاربرد پلی یوریا در کامپوزیت های چوبی

نقش کلیدی پلی یوریا در صنایع چوبی برای تولید مصنوعات مدرن را نمی توان نادیده گرفت. از پلی یوریا ها به منظور افزایش خواص ترکیبی از جمله انعطاف پذیری بالا، وزن سبک و مقاومت پلی یوریا برای تقویت خواص چوب استفاده می شود.

مزایای استفاده از پلی یوریا در کامپوزیت های چوبی

چسب هایی که بر پایه پلی یوریا تولید می گردند، جهت چسباندن انواع چوب و لاستیک مورد استفاده قرار می گیرند. در صنایع چوبی کامپوزیت از پلی یوریا برای چسباندن دائم و همیشگی مواد آلی به انواع تخته تراشه های جهت دار، تخته های فیبر با تراکم کم تا متوسط، الوارهای رشته ای طویل و بلند و نیز تخته های خرده چوب بهره گرفته می شود.

کاربرد پلی یوریا در کفپوش و بسته بندی

امروزه استفاده از پلی یوریا به صنایع کفپوش و بسته بندی نیز نفوذ پیدا کرده و با خواص بی شمار خود در این صنایع نیز از آن ها به وفور استفاده می شود. برای کفپوش نمودن سطوح مختلف کاربردهای متفاوتی از پلی یوریا ارائه شده که حداکثر کارایی را برای کاربر به ارمغان می آورد. استفاده از پلی یوریا برای رویه کاری و نیز استفاده در فوم های زیر لایه فرش به داشتن یک کف با دوام تر در کنار ظاهری زیبا کمک می نماید. به علاوه امکان تعمیر و نگهداری این کفپوش بسیار راحت می باشد.

پلی یوریا به عنوان عایق در وسایل بسته بندی جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی و گرما مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای پلی یوریا در کفپوش و بسته بندی

پلی یوریا امکان تطابق پذیری بسیار بالایی با سطوح در زوایای مختلفی داشته و به راحتی می تواند برای محافظت نمودن ابزارهای بسته بندی مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از پوشش ضد ضربه پلی یوریا می توان یک بسته بندی مناسب و مقرون به صرفه برای اقلامی که نیازمند محافظت ویژه حین حمل و نقل هستند را به ارمغان آورد.

برای مثال می توان به بسته بندی مناسب و ویژه برای ظروف شیشه ای، ابزارهای شکستنی، تجهیزات پزشکی و… اشاره نمود.

مزایای کفپوش پلی یوریا

کفپوش پلی یوریا دارای خواص چسبندگی بسیار بالایی به سطوح اعمال شده بوده و با توجه به خواص منحصر به فرد خود، جایگزینی بسیار مناسب برای سایر انواع کفپوش ها از جمله رزین های آپوکسی، رزین های پلی یورتان، فایبرگلاس، پی وی سی و سایر سیستم های لاینینگ است.

پوشش پلی یوریا با توجه به درصد ویژه ترکیبات خود دارای خواص مختلفی می باشد که از جمله آن ها می توان به خواص کشسانی بالا، مقاومت ضربه ای زیاد، نفوذ پذیری سطح اندک، لاینینگ مقاوم و انعطاف پذیر اشاره نمود. پوشش پلی یوریا قادر است به وسیله یک اسپری با فشار یک غشای محافظ یکپارچه را روی سطوح مختلف اعمال نماید.

مراحل اجرای پلی یوریا

اجرای پلی یوریا به دو بخش آماده سازی سطوح و اجرای پلی یوریا تقسیم بندی می شود. در ادامه هر کدام از این مراحل را شرح خواهیم داد.

آماده سازی سطح

میزان عملکرد مناسب پوشش پلی یوریا به میزان ۸۰ درصد به آماده سازی سطح وابسته می باشد. در صورتی که پوشش پلی یوریا به طور مناسب به سطح نچسبد، کارآمد نبوده و کارایی لازمه را نخواهد داشت. پیش از آن که اقدام به اجرای پوشش پلی یوریا نمایید، لازم است که آلودگی سطوح را زدوده و عاری از هرگونه آلودگی گردد.

برای این منظور لازم است تا آلودگی های روی سطح مورد نظر که عبارتند از روغن ها، چربی ها، نمک ها، مواد اسیدی، گرد و خاک و… را شناسایی نموده و بر اساس نوع آلودگی از مواد مناسب جهت پاک کردن آن ها استفاده نمایید. دقت کنید که کارآیی پلی یوریا وابستگی شدیدی به سطح مورد اجرا دارد.

بنابراین لازم است یک رویکرد مناسب جهت آماده سازی و اصلاح سطح مورد نظر برای پاشش پلی یوریا در نظر گرفته و اجرا نمایید. برای این منظور می توان از مواد مختلف حلال بهره گرفت. به طور مثال می توانید مواد روغنی و چربی ها را با یک ماده رقیق کننده از روی سطح پاک نمایید. برای پر نمودن درز و شکاف ها میتوانید از سنباده های مختلف بهره گرفته و یا از ملات ترمیمی پایه سیمانی و آپوکسی استفاده نمایید.

اجرای پلی یوریا

پس از آماده شدن سطح نوبت به اجرای لایه پرایمر و اجرای پلی یوریا می‌ رسد. همانگونه که در بند های ابتدایی ذکر نمودیم پلی یوریا از واکنش و ترکیب شدن ایزوسیانات با پلی آمین در عرض کمتر از چند ثانیه تشکیل می‌شود. با توجه به بالا بودن سرعت واکنش هر کدام از اجزا ترکیب این پوشش در مخزن های جداگانه قابل حمل قرار گرفته و در یک لوله انتقال در کمپرسور با یکدیگر ترکیب شده و پس از عبور از شلنگ مخصوص به وسیله نازل با فشار هوا روی سطح مورد نظر پاشیده می شود.

اجرای پلی یوریا توسط روشهای مختلفی انجام شده و از جمله آنها می‌ توان به اجرای این پوشش با دستگاه و اجرای دستی آن اشاره نمود. پس از آماده شدن سطح می‌ توان ترکیب پلی یوریا را با ضخامت دلخواه روی سطح پاشیده و به آن اجازه خشک شدن داد.

ذکر این نکته الزامی است که اسپری بیش از حد می‌ تواند باعث ایجاد یک سطح کار نامطلوب و زننده شود. به علاوه ممکن است که این کار حباب هایی را روی سطح مشاهده نمایید. در صورت مشاهده حباب های مذکور فوراً پاشش پلی یوریا را متوقف کرده و لایه پرایمر را اجرا نمایید.

اهمیت تخصص و تبحر اجرا کننده

با توجه به آن که اجرای پلی یوریا نیاز به تخصص و تبحر ویژه ای دارد لازم است که از اشخاص و یا تیم هایی که دارای تخصص کافی در این زمینه هستند بهره بگیرید. در صورتی که پوشش پلی یوریا به خوبی اجرا نشود، نه تنها یک پوشش مناسب به شمار نمی رود، بلکه فقط بار اقتصادی بر روی دوش اجرا کننده گذاشته و موجب به وجود آمدن یک سطح ناهموار می‌گردد.

بنابراین توصیه می‌ کنیم برای اجرای پلی یوریا با شرکت‌ های فعال در این زمینه مشورت نموده و از آنها بخواهید که تیم متخصص خود را به محل مورد نظر اعزام نمایند.

خرید پلی یوریا

برای خرید پلی یوریا روش های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های رایج خرید، مراجعه حضوری به مراکزی است که به صورت تخصصی در زمینه خرید و فروش انواع پوشش ها مشغول به فعالیت هستند. به علاوه می توان برای خرید انواع پوشش ها به این مراکز و نمایندگی ها مراجعه نموده و به طور رایگان از مشاوره های کارشناسان فروش بهره مند شد.

یکی دیگر از روش هایی که امروزه با توجه به مزایای فراوانی که دارد، به محبوب ترین روش خرید تبدیل شده است، خرید غیر حضوری و اینترنتی از شرکت هایی است که به توزیع این ماده پر خاصیت می پردازند. با توجه به آن که ترکیبات این پوشش نقش فراوانی در خواص فیزیکی و مکانیکی آن ها دارند، لازم است تا از شرکت ها و موسسات معتبر اقدام به خرید پوشش پلی اوره نمایید.

قیمت پلی یوریا

یکی از دغدغه های اصلی افراد و شرکت هایی که قصد اجرای پوشش پلی یوریا را دارند، قیمت خریداری و یا اجرای آن است. به علاوه ممکن است شما دارای یک شرکت فعال در زمینه اجرای پلی یوریا باشید! بنابراین لازم است تا قیمت به روز آن اطلاع کامل داشته باشید تا بتوانید یک پوشش با کیفیت با ترکیبات مناسب در کنار قیمت عالی خریداری نمایید.

عوامل متعددی وجود دارند که دارای نقش مستقیمی در قیمت این پوشش پرکاربرد و منحصر به فرد می باشند. مهم ترین عاملی که در قیمت پلی یوریا تاثیر گذار است، قیمت ارز در بازارهای بین المللی بوده و نوسانات ان می تواند قیمت پلی یوریا را دچار تغییر نماید.

به علاوه لازم است بدانید که قیمت اجرای پلی یوریا به صورت متر مربع محاسبه شده و بدیهی است که هر چه مساحت سطح مورد اجرا بیشتر باشد، هزینه لازم برای اجرای آن نیز افزایش پیدا می کند. علاوه بر آن بخشیدن خواص ثانویه بیشتر، مواد افزودنی ممکن است به پلی یوریا افزوده شوند. برای تهیه این مواد افزودنی قطعا هزینه ای صورت گرفته که به قیمت نهایی پوشش اضافه می گردد.

ضخامت پاشش پلی یوریا متفاوت بوده و در صورتی که تقاضای اجرای پوشش پلی یوریا با ضخامت بیشتری داشته باشید، مواد اولیه بیشتری استفاده شده، زمان بیشتری برای اجرای آن صرف شده و در نتیجه قیمت نهایی پوشش شما افزایش خواهد یافت.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت پوشش پلی یوریا را می توان تخصص و تبحر شخص اجرا کننده دانست. اشخاصی که مبتدی بوده و تخصص کافی در این زمینه ندارند، هزینه ای کم تر برای اجرای این پوشش را پیشنهاد می نمایند. اما توجه فرمایید که خروجی کار ممکن است شما را دچار زیان های اقتصادی نماید.

برای اجرای پوشش پلی یوریا از ابزارهای گوناگونی استفاده می شود که از جمله آن ها استفاده از ماشین ها و دستگاه های مخصوص پاشش پلی یوریا می باشد. با توجه به آن که بخشی از پروسه تولید این پوشش توسط دستگاه مربوطه انجام می شود بنابراین کیفیت تجهیزات مورد استفاده نقش بسیار مهمی در کارآیی و بازدهی این پوشش دارد. تهیه و نگهداری این تجهیزات دارای هزینه اولیه برای شرکت مورد نظر می باشند که برای جبران آن نیاز است کار را با هزینه بیشتری انجام دهد. در عوض پوشش ایجاد شده دارای کیفیت و کارایی لازم می باشد.

جمع بندی

پوشش پلی یوریا یک ماده چسبناک و تیره است که امروزه به طور گسترده به منظور های مختلفی از آن استفاده می شود. با توجه به مزایای فراوانی که این ترکیب دارد توانسته جایگاه ویژه خود را در تمامی صنایع پیدا کند. از جمله مهمترین ویژگی های آن این است که به عنوان پوشش ضد خوردگی، پوشش آب بند کننده سطوح فلزی، پوشش آب بند کننده سطوح بتنی، پوشش ضد ضربه مورد استفاده قرار گرفته و انتخابی مناسب برای کف پوش نمودن مکان های مختلف است.

اگر قصد اجرای یک پوشش حرفه ‌ای با حداکثر کارایی را دارید، به شما پیشنهاد می نماییم که از پلی یوریا غافل نشده و از مزایای فوق العاده آن بهره مند گردید.