گچ کاری و گچ بری از مرسوم‌ترین شیوه‌های زیرسازی دیوار و زیباسازی آن هستند که روش‌های مختلفی نیز برای انجام آنها وجود دارد. بخش‌های مختلف این کار از تراز، شاقول و گونیا کردن تا آماده‌سازی کامل دیوارها برای انجام پوشش‌هایی نظیر رنگ‌آمیزی و کاغذ دیواری هر یک به‌نوعی مکمل پروسه انجام این کار بوده و به‌نوبه خود نیاز به مهارت و تخصص در این زمینه دارند.

در نوشتار پیش رو به معرفی این مهارت پرداخته و از دستمزد گچ کار و قیمت انجام آن نیز با شما سخن می‌گوییم.

با ما تا انتهای مطلب همراهی کنید.  

گچ کاری و گچ بری : از زیبایی تا کیفیت !

سقف و دیوارها از اصلی‌ترین عناصر ساختمان هستند که علاوه بر نقش ایمنی و تکمیل بنا، تاثیر به‌سزایی نیز در زیبایی آن دارند. بر این اساس پوشش دیوارها و لایه زیرین آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

گچ کاری از شیوه‌های مهم و کلاسیک برای پوشاندن این بخش از ساختمان است که در کنار مزیت زیبایی، از خواص متعدد دیگری نیز بهره‌مند است. از جمله متریال گچ در برابر صدا، دما و رطوبت عایق قوی بوده و نقش زیادی در راحتی ساکنین بنا ایفا می‌کند.

علاوه بر این مورد، گچ بری به‌عنوان بخشی از روکار هنری در ساختمان و گچ کاری سقف، از شیوه‌های مهم و کاربردی در این خصوص نبز به‌شمار می‌آید.

کاربرد گچبری به سبک‌های مختلف از مدرن تا کلاسیک، فرصت خوبی است تا افراد با هر نوع سلیقه و الزامات کاربردی بتوانند نمونه و طرح مناسب و دلخواه خود را توسط این متریال پرمصرف بر روی سقف پیاده نمایند.

این همه باعث شده امروزه شیوه‌های مختلف گچبری ساختمان با اقبال بالایی روبرو شده و گچکار حرفه‌ای به‌عنوان یک متخصص، جهت انجام این کار شناخته و معرفی گردد.

مانند هر مورد حرفه‌ و تخصصی دیگر، در این مورد نیز، بررسی تعرفه و قیمت گچکاری و گچ بری ساختمان دارای اصول و قواعدی است که در ادامه مطلب به آنها می‌پردازیم.

با ما همراه بمانید.

آنچه باید درباره تعرفه و قیمت گچکاری و گچ بری ساختمان بدانیم…

پیش از آنکه بخواهیم درباره تعرفه و قیمت گچکاری و گچ بری ساختمان با هم گفتگو کنیم، لازم به‌نظر می‌رسد تا درباره تفاوت روش‌های متداول برای انجام این کارها و نیز تفاوت موجود میان تعرفه‌های آنها با هم گفتگو کنیم.

اصولا دو مقوله گچبری و گچکاری، تفاوت‌های زیادی از نظر اجرا و مراحل کار داشته و به طبع، قیمت انجام آنها نیز با یکدیگر بسیار متفاوت است.

گچ بری به مجموعه‌ای از کار هنری با گچ اطلاق می‌شود که بخش نما و ظاهری ساختمان را در بر می‌گیرد. در حالی که گچ کاری بیشتر به زیرسازی و آماده‌سازی دیوارها و سقف برای انجام مراحل بعد از قبیل نقاشی و گچکاری سقف و مواردی نظیر لکه گیری و سفیدکاری مربوط می‌شود.

به‌عبارتی با وجود استفاده از مصالح گچ در هر دو این موارد، میزان و نوع کار انجام شده در این دو شیوه بسیار متفاوت است. اما به‌جرات می‌توان گفت نقطه مشترک هر دو این موارد، دشواری و تخصصی بودن آنهاست که با توجه به ویژگی متریال گچ در زمان انعقاد از یک سو و پیچیدگی طرح‌های گچ بری از سوی دیگر به‌خوبی آشکار می‌شود.

از طرفی محل اجرا نظیر گچ کاری سقف پذیرایی و شیوه‌های انجام این کار از جمله گچ کاری مدرن و کلاسیک نیز با یکدیگر متفاوت بوده و علاوه بر نمونه‌های سنتی که به‌شکل دستی اجرا می‌شوند، گچبری‌های از پیش آماده نیز راهی برای تهیه این نوع کار هنری و معماری به‌شمار می‌آیند.

برای مثال نمونه‌های گچبری آماده با قیمت‌های متفاوت و به‌مراتب ارزان‌تری نسبت به نمونه‌های اجرا شده در محل محاسبه و عرضه می‌شوند.

هم‌چنین محل استفاده گچ‌بری‌‌های از پیش ساخته اغلب دور لوسترها و یا کنجی و قاب ساختمان بوده و با نصب آسان توسط میخ و گچ اجرا می‌شود.

این کار زمان زیادی نمی‌برد و از مزایای دیگر این آن می‌توان به تمیزی و سرعت عمل این کار اشاره کرد که از دید کاربران بسیار مثبت و کارآمد تلقی می‌شود.

این در حالی است که پیاده سازی گچ بری در ساختمان، در هر سبک که صورت گیرد نقش مهمی در تغییر حال و هوای بنا داشته و فضای آن را تغییر می‌دهد.

 از مزایای گچبری پیش ساخته می‌توان به مواردی از قبیل قیمت مناسب و پایین، سرعت و استحکام بالا در کنار ماندگاری طولانی، وزن کم و ثبات رنگ و نیز سهولت در نصب اشاره کرد.

هم‌چنین انواع گچ بری پیش ساخته دارای خاصیت رنگ پذیری و امکان نصب روی انواع سطوح بوده و می‌تواند در هر بخش از ساختمان به تناسب مورد استفاده قرار گیرد. امروزه در بسیاری از منازل در قسمت‌های مختلف از جمله سالن پذیرایی و نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب کودک و بزرگسال شاهد نمونه‌های زیبایی از این نوع گچبری‌های از پیش آماده در تنوع رنگ و سایز هستیم.

در بسیاری موارد علاوه بر گچ کاری ساده، ترکیب این ملزومات ساختمانی با برش‌های آینه به تولیدات زیبا و منحصربه‌فردی منجر شده و نقش مهمی در تکمیل نمای داخلی و خارجی ساختمان ایفا می‌کند.

باید توجه داشت که تعرفه قیمت این خدمات مرتبا و با توجه به شرایط کار تغییر کرده و نیاز به استعلام مجدد دارد.

با ترکیب زیبای گچ بری و نورپردازی آشنا شویم !

قابلیت انجام انواع دیزاین از جمله نورپردازی، همراه و در کنار خدمات گچکاری و گچبری، امروزه به شیوه‌ای هنری و در معماری ساختمان تبدیل شده که توسط گچکار حرفه ای قابل اجراست و طرفداران زیادی نیز دارد.

ترکیب نور مخفی با سازه‌های گچی بر روی دیوارها و سقف، از زیبایی بی‌نظیر و خارق‌العاده‌ای برخوردار است و امکان ایجاد سطوحی با نماهای بسیار متفاوت و جذاب از طریق آن وجود دارد. در همه سبک‌ها از کلاسیک تا نئوکلاسیک، مدرن و غیره، این شیوه نورردازی از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و به شیوه‌ای خلاقانه برای فضاسازی در ساختمان تبدیل شده است.

در کنار انواع خدمات گچ کاری ساده و کلاسیک و با استفاده از چراغ‌های بدون تراش و خطی و انواع کانال‌های ال ‌ای‌ دی، امروزه شاهد نمونه‌های بی‌نظیری از گچبری‌های استادانه و فضاسازی بر روی سقف هستیم.

تابش یکپارچه نور در سطح سقف از طریق اتصالات نوری بدون تراش که در شیارهای مخفی تعبیه شده در این فضا قرار دارند، جلوه‌ای خاص و متفاوت به فضا بخشیده و بدون نمایش دادن ملزومات روشنایی و محل اتصال آنها، نسبت به نورپردازی محیطی اقدام می‌کند.

از فضاهای لوکس و لاکچری تا محیطی صمیمی و دوستانه و حتی جلوه‌های رمانتیک را می‌توان به این ترتیب تدارک دید.

شرط لازم و ضروری برای اجرای چنین تمی در محیط ساختمان، دسترسی به تیم ماهر برقکار و گچکار حرفه‌ای است که خوشبختانه این روزها با جستجو در سایت‌های معتبر عرضه کننده این خدمات چندان دشوار نیست.

قیمت گچکاری و گچبری سال 1401 : از گچ کاری دیوار تا گچبری هنری !

باید اذعان کرد کارهای هنری و تخصصی در دنیای عصر ما از ارزش و اهمیت بالایی برخوردارند و تعداد هنرمندان و افراد حرفه‌ای که بتوانند این موارد را به اجرا بگذارند چندان زیاد نیست!

البته با وجود مراکز مهارت‌آموزی خوشبختانه چشم‌انداز روشنی برای این نوع حرفه‌ها وجود داشته و علاقمندان می‌توانند چنین آموزش مهارت‌هایی را دنبال کنند.

مجموعه این موارد همراه با تفاوت در شیوه‌های اجرا و نوسانات بازار باعث شده امروزه دستمزد استادان گچکار و گچبر نیز عددی متغیر باشد.

باید توجه داشت در محاسبه قیمت این خدمات گچ کار در تهران، مواردی مانند دستمزد گچ کار، میزان متریال مصرفی، ابزارکاری، پیچیدگی و نوع طرح مورد نظر و مدت زمان لازم برای اجرای کار و اضافه شدن خورده کاری به این موارد از جمله موارد مهم و کلیدی بوده و در تعیین قیمت نهایی نقش ایفا می‌کند.

برای دریافت آخرین قیمت‌های گچ بری و گچ کاری در سال 1401 می‌توانید به استعلام‌های معتبر سایت‌های عرضه کننده این خدمات مراجعه نمایید. با وجود سیستم به‌روزرسانی در جداول قیمت و دستمزد، دستیابی به نرخ و تعرفه این خدمات کار دشواری نخواهد بود.

هم‌چنین امکان برقراری تماس با شرکت‌های مربوطه و استعلام تلفنی قیمت‌ها نیز وجود دارد.

کار را به کاردان بسپارید !

برای بسیاری از مردم که سررشته‌ای از کارهای معماری، نمای داخل و خارج ساختمان و از جمله گچ کاری و گچ بری ندارند، ممکن است این موارد کارهایی ساده به‌نظر برسند. این در حالی است که تفاوت نمونه‌های اجرا شده از این موارد به‌خوبی نشانگر پیچیدگی این حرفه و تفاوت‌های موجود میان سطح کیفی کار است.

با توجه به ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی ماده گچ، زمان سفت شدن و میزان ترکیبات لازم برای به دست آوردن انعطاف لازم جهت اجرای موفق سفیدکاری، گچبری و گچکاری به‌خوبی مشخص می‌شود که یک اجرا ناب را نمی‌توان از افراد غیرحرفه‌ای و مبتدی انتظار داشت.

حتی نصب نمونه‌های گچبری از پیش آماده نیز به مهارت‌های لازم نیاز داشته و پیاده‌سازی تمیز و بی‌نقص آن مستلزم حضور افراد حرفه‌ای است.

استفاده از خدمات گچ کار در تهران این روزها به‌منزله به‌کارگیری تخصص حرفه‌ای افرادی است که زمان و نیروی هنری ذهن خود را صرف یادگیری و کسب مهارت در این زمینه نموده‌اند. به‌عبارتی نمی‌توان کار گچبری و گچکاری حرفه‌ای را به دست افراد ناوارد و آماتور سپرد و انتظار نتایج کیفی بالایی داشت.

بر این اساس پیشنهاد می‌شود در انتخاب فرد گچکار یا اکیپ اجرایی برای این کار نهایت دقت را به خرج داده و بهترین‌های این حرفه را برای کسب نتایج ایده‌آل به‌کار بگیرید. 

از تنوع گچ بری به سبک مدرن چه می‌دانیم ؟

در سال‌های اخیر گچبری بار دیگر به بخش مهم و مورد علاقه بسیاری در تزئینات ساختمان بدل شده است. با این توضیح که در کنار طرح‌ها و شیوه‌های سنتی، روش‌های جدیدی نیز برای این کار ابداع و مورد استفاده قرار گرفته است.

خدمات گچ بری ساختمان به سبک مدرن انواع گچ کاری و گچ بری سقف، استفاده از ملزومات نورپردازی به‌شکل نور مخفی، گچبری دور لوستر، بالای شومینه، فضای پشت تلویزیون یا تی وی روم، اپن، آرک آشپزخانه، گچبری نما رومی و انواع مدل‌ها به سلیقه و سفارش مشتری را شامل می‌شود.

هم‌چنین در مورد گچ بری اپن آشپزخانه، کنسول و موارد مشابه، انتخاب طرح مشابه با کچکاری دیوارها به ایجاد و حفظ هارمونی در آن کمک کرده و فضا را شیک و آرامش‌بخش می‌کند.

هم‌چنین شیوه‌های جدید برای اجرای گچکاری مدرن مانند استفاده از راویز و یا پانل‌های آماده نیز به بخشی از روش انجام کار افزوده شده و پروسه انجام آن را در عین سرعت و سهولت از زیبایی و دقت خاصی نیز بهره‌مند می‌کند.

چگونه گچبری مناسب را انتخاب کنیم ؟

تفاوت‌های زیادی بین انواع ساختمان‌ها وجود دارد که به بخش بیرونی آنها محدود نیست و در قسمت داخلی بنا نیز مشاهده می‌شود. از جمله ارتفاع سقف ساختمان و نیز سبک به‌کار رفته در معماری که باید هنگام انتخاب طرح و اجرای گچ بری مورد توجه قرار گیرد.

تناسب رنگ مورد مهمی در این انتخاب است و با آنکه در قدیم بیشتر شاهد گچ بری‌های رنگی بودیم، امروزه اغلب نمونه‌های ساده، تک‌رنگ و بیشتر سفید مورد علاقه است. با این وجود در صورت انتخاب نمونه‌های رنگی، بهتر است آنها را متناسب با سایر اجزای دکوراتیو و مبلمان مورد استفاده در ساختمان انتخاب نموده تا از بروز شلوغی در فضا تا حد امکان جلوگیری شود. این مورد به‌ویژه در سقف بیشتر به‌چشم می‌خورد.

انتخاب نمونه‌هایی با طرح و رنگ ساده، کار اجرای آنها را در همه بخش‌ها از گچ‌کاری سقف پذیرایی تا آشپزخانه و سایر بخش‌ها آسان می‌کند.

در نظر داشتن ارتفاع سقف و متراژ کلی بنا نیز از دیگر مواردی است که هنگام انتخاب شیوه و طرح گچکاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

گچبر

سخن آخر

گچ بری و گچ کاری از گذشته تاکنون به‌عنوان شیوه‌هایی متداول برای زیباسازی نمای داخلی ساختمان و نیز اجرای بهینه و هماهنگ این متریال بر روی دیوارها مطرح بوده‌اند. اضافه بر زیبایی کاربرد گچ بر روی دیوارها، فواید آن برای آماده‌سازی سطح زیرین دیوار برای رنگ‌آمیزی یا اجرای کاغذ دیواری نیز در این پروسه مورد نظر قرار می‌گیرد.

انتخاب گچکار حرفه ای و تناسب رنگ و طرح گچ بری با سایر اجزای ساختمان نیز از دیگر مواردی است که در این مورد حائز اهمیت است.

در مورد تعیین قیمت دستمزد گچکار و هزینه‌های جانبی این کار نیز توجه به تعرفه‌های موجود و استعلام و به‌روزرسانی قیمت‌ها می‌تواند نقش مهمی در یک اجرای موفق با قیمت متناسب داشته باشد. موردی که ضمن جلب رضایت مشتری با توان او نیز تناسب داشته باشد.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم با انتخاب بهینه و دقت در به‌کارگیری متریال مصرفی بهترین نتایج را کسب نموده و از زیبایی این نوع پوشش و کار هنری در منزل خود لذت ببرید.